Chcą wiedzieć, czym oddychają. Namawiają do głosowania

Dodano: 29 listopada 2017; Dwie lokalizacje z terenu naszego miasta biorą udział w internetowym głosowaniu na montaż stacji monitorującej poziom zanieczyszczenia powietrza.

Mimo że jakość powietrza na terenia całego Mazowsza jest zła i co jakiś czas ogłaszane są alerty smogowe, na terenie Góry Kalwarii nie ma żadnej profesjonalnej stacji, która mierzyłaby zawartość zanieczyszczeń w atmosferze. Najbliższe takie urządzenia znajdują się w Konstancinie i Otwocku.

Dwie lokalizacje z terenu naszego miasta zostały zgłoszone przez mieszkańców w ramach akcji „Wiem, czym oddycham” organizowanej przez jedno z towarzystw ubezpieczeniowych – firmę Aviva. Są to: budynek Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej (ul. ks. Sajny 2a – obok kościoła parafialnego) oraz budynek nowego przedszkola (ul. Bema 1).

Zgodnie z zasadami akcji, firma zainstaluje 100 czujników w lokalizacjach, które zdobyły najwięcej głosów. W środę (29 listopada) rano lokalizacja na terenie POIK-u zajmowała w głosowaniu 31. miejsce, a na terenie przedszkola – 44. miejsce.

„Samorządy Gminy Piaseczno oraz Lesznowola same zadbały o takie stacje, z których już od jakiegoś czasu zbierają dane i poddają je analizom. Dlatego my mieszkańcy Góry Kalwarii sami bierzemy sprawy w swoje ręce (...)Wierzymy, że taki czujnik jest potrzebny dla Góry Kalwarii, aby zdać sobie sprawę ze skali zjawiska i zacząć podejmować działania, które w przyszłości ograniczą ilość substancji szkodliwych w powietrzu” – napisali w mejlu do naszej redakcji inicjatorzy akcji, którzy zabiegają o zainstalowanie czujnika na budynku POIK-u.

Głosować na konkretną lokalizację można TUTAJ, można to zrobić do 10 grudnia. Niestety, aby oddać głos należy wyrazić zgodę przetwarzanie danych osobowych w celu oferowania usług finansowych przez firmę Aviva...

(mb)

Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (27)

polacco

Data: 29 listopada 2017, 13:21 Ludzie palą śmieciami a straż miejska nie robi nic aby skończyć z takim truciem współmieszkańców. Potrzebne są kontrole oraz wysokie kary finansowe dla tych, którzy trują siebie i innych. Wystarczy wieczorem przejść się po mieście oraz na Mariankach - smród i dym z palonych butelek PET, gumy i innych świństw wżera się w gardło i oczy. Straż miejska w GK wieczorem nie pracuje i nawet nie ma gdzie tego zgłosić.

Sanchez

Data: 29 listopada 2017, 13:29 Doskonały pomysł.

Faktycznie na Mariankach dają \"czadu\". W centrum też nie jest dobrze.

Generalnie to miasto powinno sfinansować zakup takich urządzeń, ale na nich nie można liczyć :(

Ferdynand

Data: 29 listopada 2017, 14:25 Pewna piekarnia w centrum miasta też zatruwa powietrze mieszkańcom,a co się wydobywa z komina wieczorem to już woła o pomstę,tam chyba palą wszystkie plastiki.czy to normalne że jedni ponoszą koszty żeby nie tróć a inni mają to gdzieś?!

Paweł

Data: 29 listopada 2017, 14:35 Brawo @pollaco. Niech się wezmą za kontrolę i nakładają wysokie kary od razu będzie lepiej, tylko niech to będą kontrole nie z naszej gminy, bo wiadomo co chodzi ...

marianek

Data: 29 listopada 2017, 15:45 To samo można zaobserwować na parceli ,palą co poniektórzy bo mają to w nawyku z dawnych lat wszelkimi śmieciami zbieranymi z całego lata,szmatami butelkami plastikowymi ,starymi gumowcami i innymi co tylko się pali Wychodzą z założenia że zaoszczędzą ale tracą oni i inni mieszkańcy ZDROWIE. Należy zauważyć że świadomość mieszkańców się zmienia .Dwa ,trzy lata temu po parceli rano nie dało się przejść taki był smród palonym w/w\'\'opałem\'\'.parcela powinna być płucami GÓRY KALWARII I ICH MIESZKAŃCÓW.

kasa misiu kasa

Data: 29 listopada 2017, 17:03 Wystarczy że mamy profesjonalną stację kontroli jakości wody !
Jeden mówi niezdatna inny ważniejszy mówi że zdatna do picia .

leon

Data: 29 listopada 2017, 17:07 @polacco
Znaczy że firma wywożąca śmieci daje do spalenia ,albo ludzie chodzą i zbierają śmieci (ale by było czysto na mieście).
To jakieś niedorzeczne ile ktoś ma śmieci żeby nimi palić przecież płacimy za śmieci to po co palić ?

robot

Data: 29 listopada 2017, 18:50 Nie tylko palą śmieciami ale też szambo wylewają na pola za domem. Powinni zrobić tak jak w Konstancinie urzędnicy chodzili od domu do domu sprawdzając faktury i umowy na śmieci i na wywóz nieczystości ! Posypały się kary! Ale w naszej gminie coś takiego nie przejdzie bo prawie cały Moczydłów musieliby ukarać ! A oczyszczalnia w Moczydłowie!

mmm

Data: 29 listopada 2017, 19:09 Ja zagłosowałem bez zaznaczania zgody na przetwarzanie danych osobowych i głos został oddany. Czy redakcja sprawdziła u siebie, że na pewno trzeba tą zgodę wyrażać?

gejsza

Data: 29 listopada 2017, 19:49 @Leon A chociaż by po to ,żeby zaoszczędzić na zakupie opału .

Gk

Data: 29 listopada 2017, 20:12 Takie czujniki powinny być w kilku miejscach i napweno przy szkole obok poczty. Zimą jeżdżąc na łyżwach zamiast się dotlenić to nas trują okoliczni mieszkańcy.

maecin

Data: 29 listopada 2017, 20:47 Cóś mnie sie wydaje że kto miał co spalić to skopcił !
I jeszcze jedno, jeżeli te cujniki bendom takie jak te kamery na mieście i skarpie to może niech burmiszcze z radnymi kupiom za swoje diety .

C

Data: 29 listopada 2017, 22:23 My mieszkańcy
Nam mieszkańcom
Zainstalujemy czujniki
Czym mieszkańcy palą w piecach!

Ktos tu cos rozumie?

grażyna

Data: 30 listopada 2017, 07:22 Tak, tak na Mariankach smród i trucizna wisi w powietrzu, nie można okna otworzyć w domu, nie można wyjść na spacer, bo nie ma czym oddychać, jeszcze trochę to trzeba będzie w maskach chodzić, czy ktoś się weźmie w końcu za to.

Admin

Data: 30 listopada 2017, 08:52 @ mmm

Taką informację otrzymaliśmy od pomysłodawców zgłoszenia lokalizacji na budynku POIK-u. Sami jeszcze nie zdążyliśmy zagłosować.

@polacco

Data: 30 listopada 2017, 11:45 nawet jakby straż miejska \"pracowała\" w tym czasie to nie ma co liczyć na ich interwencję. Spróbuj cokolwiek załatwić np. że ktoś zastawił Ci wyjazd z posesji.

proste pytanie

Data: 30 listopada 2017, 16:08 Facet przyjechał do fryzjera i postawił auto na chodniku !
Dlaczego Wy przecież tacy niby mądrzy wydajecie pozwolenia na działalność jak fryzjer ,bank i duże sklepy (choćby elektryczne) nie mają parkingu ?

wikary

Data: 30 listopada 2017, 16:42 A kto wam karze po Mariankach łazikować.. Po mieście połazcie i spalin się nawdychajcie,non stop korek w obie strony!!! Grażyna a gdzie masz Janusza!!??

grażyna

Data: 1 grudnia 2017, 09:27 @wikary, gratuluje dowcipu, Marianki są w mieście GK, po Mariankach, czy po mieście się łazi bo się wraca z pracy czy ze sklepu, nie muszę jeździć samochodem a śmierdzi w całym mieście, a co do korków to na inny adres odsyłam.

marcin

Data: 1 grudnia 2017, 18:59 mieszkam na osiedlu rybie wieczorem na dwór nie mozna wyjsc taki smród, karac powinny przynajmniej 5tys kary

hmm

Data: 3 grudnia 2017, 15:34 Jak w krematorium powietrze czasem i w mieście i na wsiach, sezon grzewczy dopiero się zaczął, smog się kręci.... .
A odpowiedzialni za jakość życia mieszkańców w gminie... mają się zdrowo? Nic nie czują?

Gaz ziemny chyba w gminie jest...

A straż miejska coś kontrolowała? Poza mandatami...

Nick

Data: 3 grudnia 2017, 21:05 Skoro straż miejska ma takie dochody, że nie reaguje na nic i nie ma zamiaru nikogo karać mandatami, proponuję wysypać śmieci przed bramą/wjazdem tych co palą :) Będą mieli zapasy na zimę.

StopGłupocie

Data: 4 grudnia 2017, 10:05 Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej sam powinien wyłożyć kasę na własne czujki PM2,5, a nie czekać na wyniki internetowych głosowań - czy min to nie ich zadania? Co robi gmina aby zapobiegać truciu mieszkańców? Czy w projektach nowo powstających/remontowanych ulic projektowane są gazociągi?? Jak ludzie mają wymieniać stare piece na czyste ekologicznie, jeśli nie ma infrastruktury? Przecież to jest standard w cywilizowanych krajach. Co ze strażą miejską? Czy nie powinno się ich wyposażyć w mobilne czujniki? Co zmieni montaż 2 czujników stacjonarnych?
Problem trucicieli dotyczy tylko tych dwóch lokalizacji?
Temu miastu brakuje gospodarza z wizją i odrobina odpowiedzialnością za swoje decyzje.

@ferdynand

Data: 5 grudnia 2017, 20:06 Ta piekarnia kopci jak lokomotywa,życzę zdrówka mieszkańcom okolicznych osiedli,niech im się dobrze oddycha 😂😂😂

Megan1

Data: 9 grudnia 2017, 23:20 Ja półtora roku czekam na podłączenie gazu i ciągle napotykam na trudności albo ze strony gminy albo ze strony gazowni

 

Data: 10 grudnia 2017, 08:03 Po co komu zegar słoneczny,koło kina ?
Za tę kasę były czujnik.

mona

Data: 28 grudnia 2017, 18:48 Ja bym proponowała postawić czujnik na kilinskiego tu to dopiero jest krematorium. Czym większa chałupa tym gorzej. A największy truciciel to sklepikarka R.