Dlaczego firmie darowano większość kary za opóźnienie przy przebudowie skarpy

Dodano: 19 paŸdziernika 2017; Nie milkną kontrowersje w sprawie darowania przez gminę prywatnej firmie większości kary finansowej za opóźnienie przy przebudowie skarpy na park miejski.

Tak plac budowy wyglądał jeszcze na początku czerwca

 - Darowanie przez gminę tak dużej sumy publicznych pieniędzy jest podejrzane i trudne do zrozumienia – uważa wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski, jeden z pomysłodawców tej inwestycji.

Od początku jak po grudzie

Przypomnijmy, że projekt przebudowy skarpy na park miejski wygrał dwukrotnie (w 2014 i 2015 roku) głosowanie mieszkańców w ramach tzw. budżetu obywatelskiego. Inicjatorem tego pomysłu i jego twarzą był Arkadiusz Strzyżewski, główny konkurent burmistrza Dariusza Zielińskiego w dwóch ostatnich wyborach samorządowych, obecnie wicestarosta piaseczyński.

Przebudowa skarpy od początku szła gminie jak po grudzie. Najpierw były problemy z dokumentacją i przesunięciem linii energetycznych, a kiedy już wyłoniono wykonawcę inwestycji, ten zupełnie nie spieszył się z robotą. Skarpa miała być gotowa w listopadzie 2016 roku, a oddano ją do użytku dopiero w tegoroczne wakacje.

Większość kary darowano

Ale na tym nie koniec. Zgodnie z umową, gmina powinna naliczyć wykonawcy ponad 200 tys. zł kar umownych za ponad pół roku opóźnienia. Naliczyła... 39 967,38 zł za 31 dni spóźnienia. – Sprawa budzi podejrzenia – uważa Strzyżewski.

Gmina wydała w tej sprawie specjalne oświadczenie, w którym odnosi się do zarzutów. Przekonuje w nim, że „realizacja zadania już od samego początku nie była łatwa” (niestandardowe materiały budowlane, opady ulewnego deszczu), a gminni pracownicy wizytowali inwestycję „codziennie, a nawet kilka razy dziennie”.

W oświadczeniu czytamy też, że to dzięki pracownikom gminy i inspektorowi nadzoru wykonawca ostatecznie nie zszedł z placu budowy i inwestycję w ogóle można było zrealizować. Gdyby bowiem gmina odstąpiła od umowy, trzeba byłoby dokonywać inwentaryzacji i ogłaszać przetarg na kolejnego wykonawcę, co jeszcze bardziej opóźniłoby prace.

Bo w zimie było zimno

O nienaliczanie kar umownych zwrócił się do gminy po zakończeniu robot wykonawca. Przekonywał, że opóźnienie nie powstało z jego winy i powołał się m.in. na trudne warunki atmosferyczne.

- Tłumaczenie, że w zimie była zima i nie można było pracować jest co najmniej niedorzeczne. Tym bardziej, że inwestycja powinna zostać zakończona w listopadzie – uważa Strzyżewski.

Gminni urzędnicy naliczyli jednak wykonawcy karę jedynie za 31 dni opóźnienia. „Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych liczy się szybki efekt końcowy, jednak osiąganie go za wszelką cenę nie jest sposobem na skuteczne realizowanie zadań inwestycyjnych” – zakończyli tajemniczo swoje oświadczenie gminni urzędnicy.

Mateusz Baj

Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (29)

nsz

Data: 19 paŸdziernika 2017, 11:00 1. Jak firma startuje w przetargu, to wie na co się porywa. Robi kosztorys, ogląda teren inwestycji.
2. W związku z tym gmina nauczyła się na błędach i teraz remont na Sajny zrobi... na przełomie listopada i grudnia.

tznxenna

Data: 19 paŸdziernika 2017, 12:39 Głosujcie dalej na tych nieudaczników.

Apasz

Data: 19 paŸdziernika 2017, 13:26 \"a gminni pracownicy wizytowali inwestycję „codziennie, a nawet kilka razy dziennie”.
Może te wizytacje powinny trwać skoro na kamerach trudno rozpoznać kogokolwiek.
Wczoraj pod okiem kamery ok.18.00 kilku nastolatków paliło faje za fają używając słów powszechnie uznawanych za niecenzuralne.

eddi

Data: 19 paŸdziernika 2017, 14:03 Niech pan vice starosta wytłumaczy fakt braku oznakowania wczoraj drogi w Dobieszu i opublikuje stosowne pozwolenia na zamknięcie odcinka, ( może to samowolka ),a nie lansuję się przy wylewaniu asfaltu , jak Makłowicz w podróży.

Kosa

Data: 19 paŸdziernika 2017, 14:43 Pytanie, kto wziął?

Hierarsze

Data: 19 paŸdziernika 2017, 15:21 Gmina Góra Kalwaria-przekręt goni przekręt!!!!Inwestycje na odwal się!!!Rozbudowa szkoły w Baniosze-chyba ich główna porażka!!!Oto nasze Perły Mazowsza...

Władek L.

Data: 19 paŸdziernika 2017, 17:15 Panie redaktorze spóźnił się Pan trochę,już wszystkie gazety o tym pisały.

Aaaa

Data: 19 paŸdziernika 2017, 23:00 No i wybory się zaczęły
Szkoda że pan starosta widzi tylko czyjeś błędy a swoje
Wczoraj w Dobiesz zero oznakowania że droga zamknięta
Dziury na ul. Kalwaryjskiej łatają się latami
Przy skręcie na Konstancin w baniosze można w zimę się zabić bo zniszczono odwodnienie ale to .... drobiazg
Oj oj niech każdy popatrzy na swoje podwórko

olany

Data: 20 paŸdziernika 2017, 06:58 \"gminni pracownicy wizytowali inwestycję codziennie, a nawet kilka razy dziennie”.
Dobre.....!!! Chyba chodzili na spacer w tamtym kierunku. Inwestycja zupełnie niedopilnowana pod względem BHP! Zdjęcie z tego art pokazuje jak prace zabezpieczane były podczas nieobecności wykonawcy (z tym że tu już jest tabliczka \"przejścia nie ma\") - podczas weekendu, w którym mała dziewczynka na rowerze uderzyła w widoczne betonowe kręgi nie było ŻADNYCH oznaczeń. Dziecko mocno poobijane, rower do kasacji a urzędnicy jak zwykle umywają ręce.........

0bserver

Data: 20 paŸdziernika 2017, 15:06 @Kosa
Kto wziął ?
Mam pewne przypuszczenia : pan Stasio (ten pan co sprząta miasto).
Moje przypuszczenia wynikają z tego że ma nowe wiadro i szczotkę,nabiorę pewności jak kupi nowe grabie i rower bo jeździ jeszcze starym !

 

Data: 20 paŸdziernika 2017, 15:10 @olany
Jako że wydarzenie miało miejsce przed dniem dziecka burmistrz winien kupić nowy rower za swoje a tak wystawił sobie świadectwo !

C

Data: 20 paŸdziernika 2017, 17:25 Nie chce bronić w żaden sposób gminnych urzędników bo pewnie kilka błędów przy tej inwestycji popełnili, jednakże bardzo mnie irytuje postawa Pana wicestarosty.
Nie dość że robi Pan z siebie ojca pomysłu to jeszcze publicznie uprawia swoje płytkie gierki.
Panie starosto całe postępowanie jest jawne, w związku z tym jesli przeczytał Pan umowę z wykonawcą, sprawdził zapisy dziennika budowy i dopatrzył sie Pan istotnych naruszeń prawa to proszę to zgłosić tam gdzie trzeba a nie zachowuje sie Pan jak dzieciaczek, wyrywa Pan pewne zdania z kontekstu i podpuszcza Pan lokalną społeczność.
Nie dość ze jest to nieprzyzwoite to na dodatek groteskowe w porównaniu z Pana dokonaniami w zakresie utrzymania czystości na drogach powiatowych.
Nieprawdaż?...


hmm

Data: 20 paŸdziernika 2017, 20:32 GMINNE \"WYJAŚNIENIA\" niewarte kartki papieru...położyły tylko jakiś \"cień na sprawie\"

wmawianie, że pogoda (taki mamy klimat)), że coś tam, coś tam....mają tłumaczyć darowanie ponad 150.000 zł kary umownej, czyli KARY NALEŻNEJ GMINIE jak psu miska, prowadzi do owego \"cienia\", niestety!

atakowanie KOGOKOLWIEK, kto zwrócił na to słusznie uwagę świadczyć może, że \"coś jest na rzeczy:\" (uderz w stół, a ...) - tak można ocenić całokształt sprawy.

Ciekawe kto i na jakiej podstawie z \"czystym sumieniem\" podjął taką decyzję i kto ją zaakceptował i co na to ... RIO.

Czy będzie ciąg dalszy???

knur

Data: 21 paŸdziernika 2017, 06:57 Czas odsunąć ś****e od koryta !

ciekawy

Data: 22 paŸdziernika 2017, 10:13 Nie ma dnia bez wypadku ,a zdarzają się nawet śmiertelne a tu cisza.
Niewolno pisać ?

nie sen

Data: 23 paŸdziernika 2017, 08:13 Mnie także irytuje postawa wicestarosty jeżeli chodzi o skarpę Może znajdzie się ktoś kto będzie miał tyle czasu wolnego co Pan Wicestarosta Strzyżewski i zainteresuje się wielkościami odszkodowań za niezasadne zwolnienia urzędników w starostwie. (w setkach tysięcy) To nasze pieniądze. Lekką ręką się wydaje nie swoje. Może Pan Strzyżewski by przestał szastać naszymi pieniędzmi po to tylko by zatrudniać swoich kolegów na miejsce wyrzucanych kompetentnych urzędników. Teraz poziom obsługi w Starostwie to dno mimo milionowych kwot wydanych na remont budynku.

...

Data: 23 paŸdziernika 2017, 10:00 Gdyby nie działanie i postawa Arkadiusza Strzyżewskiego oraz ludzi, z którymi współpracuje, nie było by skarpy i wielu innych rzeczy.
To, że gmina darowała kare to żenada. Mogli te fundusze przeznaczyć na kolejny etap zagospodarowania skarpy.
ale po co promować projekt konkurencji politycznej?

Nie poddawaj się Arku, rób swoje, a na narzekających nie zwracaj uwagi.

fuszerka schodów

Data: 23 paŸdziernika 2017, 13:01 poza tym jak dla mnie fuszerką są schody na skarpie gdzie po deszczu zasypywana jest piachem z niezabezpieczonej skarpy !!!!!! a przydały by się odplywy wody obok tych schodów a tak całe schody są w piachu

Henryka

Data: 23 paŸdziernika 2017, 13:35 Ja tak tylko nieśmiało zapytam, a co w takim razie z budynkami po wojsku? Czy tu nie ma opóźnienia?? No słucham? Tak trochę głupio i dziwnie kogoś upominać, jak się samemu \"daje ciała\"!

Może jakiś artykuł na ten temat Panie Mateuszu?

....

Data: 23 paŸdziernika 2017, 16:09 wybory sie zblizają teraz bedą najezdzac na siebie. Czy bedzie Zielinski cz Strzyzewski to nic sie tu i tak nie zmieni . Tu potrzebny jest ktos nowy .

Krzysztof

Data: 23 paŸdziernika 2017, 20:35 @ ....
Proponuję p.Stasia uczciwy człowiek ,choć ktoś napisał że wziął bo ma nowe wiadro.
Mając dwóch zastępców i Kononowicz byłby niezły .

starostwo

Data: 23 paŸdziernika 2017, 22:26 starostwo też przygania kocioł, a sprawa dziennikarza Piotra N. i nie zabranie decyzją mu prawo jazdy od 2009 roku do 2017?
Co do sprawy W gminie GK nie wypowiadam się bo nie znam

kali

Data: 24 paŸdziernika 2017, 10:43 Czytam niektóre wpisy i się zastanawiam:
- jeżeli zawaliło coś Starostwo to się je krytykuje - i słusznie,
- jeżeli coś zawaliła Gmina to krytykuje się ... Starostwo.

Gdzie tu obiektywizm? Jakie tu intencje?

Ile razy szpak był dziobany??

niko,s1

Data: 27 paŸdziernika 2017, 21:24 A po co nam obywatelom potrzebni są w ogóle radni. To kolejna grupa (i po co tylu? , W NY jest mniej radnych) która decyduje o Twoich pieniądzach...

nikoś1

Data: 27 paŸdziernika 2017, 21:27 A pan burmistrz , pan starosta i reszta tego grona nierobów może by się wzięła za uczciwą pracę? Tyle pól nie obsianych,liści naleciało i śnieg za pasem....

z nasłuchu

Data: 28 paŸdziernika 2017, 00:16 \"wybory sie zblizają teraz bedą najezdzac na siebie. Czy bedzie Zielinski cz Strzyzewski to nic sie tu i tak nie zmieni . Tu potrzebny jest ktos nowy .\"

Oprócz w/w ponoć przymierzają się do startu panie:
Fedynicz-Komosa Aleksandra,
Morawiec Ewa,
Rechnio Danuta.
Kolejność wyłącznie alfabetyczna.
A może ktoś jeszcze?

hmm

Data: 28 paŸdziernika 2017, 02:19 Czytając zgadywanki przedwyborcze zastanawiam się co wymyślą lokalni stratedzy wobec zapowiadanej nowej ordynacji wyborczej, gdy m.in. :
- znikną JOW-y i zmienią się granice okręgów wyborczych,
-- kandydatów mają zgłaszać tylko partie polityczne,
- nie będzie można startować jednocześnie na burmistrza i do Rady Powiatu.
Jak ułoży się nowa lokalna scena polityczna?

Gk

Data: 30 paŸdziernika 2017, 09:47 Kobiety góra niech wygra właśnie któraś z nich a najlepiej gdyby to była Fedynicz-Komosa-Aleksandra ona chociaż ma jakieś pomysły na to miasto trzymam kciuki Pani Olu niech Pani startuje

Zofia

Data: 3 listopada 2017, 15:23 @Gk
I widziałam ,że nieźle tańczy !