Dlaczego idea Budżetu Obywatelskiego w naszej gminie umiera?

Dodano: 17 maja 2018; Czy to przez nieudolność naszych włodarzy czy może Budżet Obywatelski stał się dla kogoś zagrożeniem? – pyta Arkadiusz Strzyżewski, jeden z autorów projektu rewitalizacji skarpy.

Rewitalizacja skarpy to jeden z projektów realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego

W 2014 roku powołano do życia w Górze Kalwarii Budżet Obywatelski. Dzięki temu udało się nam - Mieszkańcom zapoczątkować temat rewitalizacji wiślanej skarpy. Uważam jednak, że mogło się udać znacznie więcej…

Gmina albo nie chce wspierać tej idei, albo po prostu nie potrafi. Inicjatywa ta z roku na rok jest coraz gorzej prowadzona. A szkoda …

Co do tej pory „zadziało się” w ramach czterech budżetów obywatelskich (2015 – 2018):

I. Budżet obywatelski 2015

Pierwszy etap rewitalizacji skarpy zgłosiliśmy w sierpniu 2014 roku. Przez opieszałość Gminy, dodatkowe prace projektowe i brak nadzoru nad projektem oraz wykonawstwem został on zrealizowany dopiero w 2017 roku. Dwa lata opóźnienia! Na dodatek umorzono nierzetelnemu wykonawcy 210 tys. zł kar umownych za nieterminową realizację!

II. Budżet obywatelski 2016

Złożyliśmy wniosek (sierpień 2015) na II etap rewitalizacji skarpy. Projekt zakładał: budowę głównych ciągów spacerowych, placu zabaw, miejsc na grillowanie i ogniska, siłowni zewnętrznej…  Wniosek ten do tej pory nie został realizowany. Trudno nawet dowiedzieć się, czy w ogóle będzie. Być może będzie to w 2018, a może później. To co najmniej dwa lata opóźnienia!

III. Budżet obywatelski 2017

Wygrała budowa fontanny na rynku miejskim. Wnioskodawcą było Stowarzyszenie Nowa Kalwaria. Ponieważ zostały jeszcze dodatkowe środki, miała zostać w 2017 roku wykonana także rewitalizacja źródełka św. Antoniego (pełna nazwa: „Nadanie odpowiedniego znaczenia i wizerunku miejscu na skarpie, z którego wypływa źródełko św. Antoniego”), w ramach której wnioskodawcy, tj. Mieszczanie Góry Kalwarii, prosili o diagnozę zanieczyszczeń źródełka.

Rok 2017 minął. Ani jeden ani drugi projekt nie został zrealizowany. Gmina nie zrobiła nic! Przynajmniej nam - pomysłodawcom - nic na ten temat nie wiadomo. Jedyne co się zadziało to to, że władze dopiero na wniosek naszego stowarzyszenia zorganizowały spotkanie wiosną 2017 roku, gdzie przedstawiono nam ewentualną koncepcję usytuowania fontanny oraz uporządkowania zieleni na rynku. Od tamtej pory cisza. Jako pomysłodawcy nie dostaliśmy żadnej informacji zwrotnej, co dalej dzieje się z projektem i jaka jest jego ostateczna wersja (a miało być to z nami konsultowane - tak nas zapewniano). Cisza do tej pory! W 2017 nie udało się zrealizować nic z niniejszego budżetu.

Źródełko zamiast oczyszczenia i rewitalizacji, według naszych włodarzy będzie miało podciągnięty wodociąg, co w zupełności przeczy idei tego wniosku! Decydentom to jednak nie przeszkadza.

Warto wspomnieć, że jednym z głównych elementów projektu dotyczącego źródełka miało być przeprowadzenie badań, które pokażą, skąd pochodzą zanieczyszczenia w wodzie i jak te źródła nieczystości odciąć. Co będzie dalej z projektem? Musimy poczekać.

IV. Budżet obywatelski 2018

Zmieniono termin nadsyłania wniosków (z sierpnia na czerwiec), ale nie zadbano już o to, żeby właściwie nagłośnić tę zmianę. Efekt był taki, że wpłynęły jedynie 4 wnioski, z tym że 3 były nieważne. Realizowany ma być projekt „Centrum Integracji Środowiskowej w Górze Kalwarii”, autorstwa Filii Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górze Kalwarii prowadzonej przez Stowarzyszenie Katolickie.

Brak zaangażowania i pomysłu

Po dotychczasowych doświadczeniach odnoszę wrażenie, że nikt nad realizacją poszczególnych projektów nie panuje, a na pewno nikomu nie zależy, aby informować wnioskodawców o stanie ich realizacji. Na pewno też Gmina nie dopilnowała właściwie rzetelności wykonawców rewitalizacji Skarpy.

W 2017 przesunięto termin zgłaszania wniosków, prawdopodobnie po to, projekty te mogły łatwiej trafić do budżetu gminy na rok 2018. Mamy już jednak maj i panuje głucha cisza.
A w Konstancinie już zakończono nabór wniosków w ramach budżetu obywatelskiego 2019. W Piasecznie 19 maja będzie znana lista projektów poddanych do głosowania. W Górze Kalwarii wciąż cisza.

U naszych sąsiadów od samego początku roku jest głośno o budżecie obywatelskiem. Konstancin i Piaseczno posiadają choćby profesjonalne strony (https://piaseczno.budzet-obywatelski.org/,  https://konstancin.budzet-obywatelski.org/ ). Są plakaty, komunikaty internetowe i prasowe, FB, sms do mieszkańców… U nas cisza!
Sąsiedzi tym żyją. U nas idea umiera.

Efekt powyższych działań promocyjnych (Budżet Obywatelski 2018):

- Gmina Piaseczno - pula środków: 1 400 000,00 zł - zgłoszono 62 projekty, będzie realizowanych 35
- Gmina Konstancin - pula środków: 850 000,00 zł, zgłoszono 39 projektów, będzie realizowanych 18

Dla porównania:

- Gm. Góra Kalwaria - pula środków: 400 000,00 zł, zgłoszono 4 projekty, realizowany będzie 1 za kwotę tylko 150 000,00 zł!

Nasi włodarze nie mają pomysłu, jak inicjatywę Budżetu Obywatelskiego rozwijać i jak pilnować, by była właściwie realizowana. Widać, że nikomu z decydentów nie zależy, żeby Mieszkańcy angażowali się w tak naprawdę swoje sprawy. Idea umiera i rodzi się pytanie: dlaczego? Czy to nieudolność czy może Budżet Obywatelski stał się dla kogoś zagrożeniem?

Co by nie marudzić... Bez budżetu obywatelskiego nie byłoby I etapu rewitalizacji, bo nie spodziewałbym się po naszych włodarzach, że wpadną na ten pomysł sami z siebie. Choć o potrzebie oraz potencjale tego miejsca przecież mówią niemal wszyscy już od dobrych kilkunastu lat. A ja tylko przypomnę mój tekst w Nad Wisłą z 2011 roku!

Arkadiusz Strzyżewski
jeden z pomysłodawców realizowanych projektów

Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (14)

fyza

Data: 17 maja 2018, 17:37 to tak właśnie jest jak w radzie zasiadają starzy zgorzkniali ramole,których interesują własne korzysci a ten główny od lat nic nie robi, myślę że ludzie zmądrzeją i w tym roku zagłosują na młodszych , takich którym leży dobro i wygląd miasta


HP

Data: 17 maja 2018, 21:17 Panie Arkadiuszu,
wybory się zbliżają i już Pan robi nagonkę na obecnych włodarzy . Nie gra Pan fair promując siebie na obecnej władzy.
Nie zagłosuję na Pana i moi znajomi również.Nic z tego ja i moi znajomi nie zagłosujemy na Pana.


*

Data: 18 maja 2018, 09:03 A ja i owszem, zagłosuję. Obecna rada to atrapa.

Hans

Data: 18 maja 2018, 11:16 Może by Pan AS coś zaproponował w końcu, zamiast krytyki non stop?

Do Hp

Data: 18 maja 2018, 11:30 Weź się za pracę, w urzędzie też trzeba pracować. :P
Ja też zagłosuje, obecna władza to pasmo tragedii dla tej gminy.

nsz

Data: 18 maja 2018, 11:51 Budżet obywatelski umiera w Górze Kalwarii śmiercią naturalną, bo nikt nie chce składać wniosków, które trafią do kosza. Trzeba zebrać trochę podpisów, opisać i opracować pomysł, a potem i tak nici z realizacji.

Marek

Data: 18 maja 2018, 11:51 Nic nie robią,brak zaangażowania,trzeba wymienic obecne władze w wyborach,czas na zmiany

Freak

Data: 18 maja 2018, 12:53 Od lat władza nie ma pomysłu na to miasto, trzeba wyj...ać pół urzędu to może coś pójdzie do przodu. Ja będę głosował na Pana Arka bo jemu przynajmniej chce się działać. Obecni włodarze mięli już swój czas żeby się wykazać..nie wyszło

fann nieroba ...

Data: 18 maja 2018, 14:00 Strzyżewski po raz kolejny pokazujesz na co cię stać i co sobą reprezentujesz, oczywiście w czym jesteś najlepszy. Jak widać w heytowaniu. Zamiast wychwalać się swoimi pomysłami (którymi jak stare powiedzenie mówi \" chęciami czytaj pomysłami piekło jest wybrukowane\" pochwal się co jako vicek w powiecie zrobiłeś dla naszej gminy ,lub np. dla twojej sztandarowej skarpy. A jak będziesz miał problem z zebraniem myśli lub faktów, to poproś tę błyskotliwą sołtys z kolca. Razem dacie radę bo macie ten sam styl i klasę, za które niektórzy bezgranicznie was uwielbiają. Winszuję, ale uważaj co i o kim piszesz, a ocenę i krytykę zacznij o siebie, dobrze radzę !!

tedi

Data: 18 maja 2018, 19:02 Panie Strzyżewski Pan tylko krytykuje. A co z ul.Kalwaryjską to Pan nadzorował jej remont.

Pape S.

Data: 18 maja 2018, 22:43 Nie zycze p. Strzyzewskiemu, by jak wygra wybory, mial takiego krytyka jakim sam jest. I jak wygra, to zobaczy jak to latwo jest byc burmistrzem G. Kalwarii. Do rzadzenia sam facebook nie wystarczy. Pozdrawiam.

Andre

Data: 18 maja 2018, 23:49 Z lektury niektórych wpisów wnioskuję, że poplecznicy aktualnych 3 nieudaczników mają niezłego stracha przed Strzyżewskim.

mieszkaniec

Data: 19 maja 2018, 01:43 A po co nam ta fontanna? Gmina ma sporo długów, skarpa , fontanna , wolalbym zeby elewacji pomalowano budynkow przynajmniej na Pijarskiej bo straszy .

mieszkaniec0505

Data: 19 maja 2018, 11:12 Jakoś o aferze w powiecie i CBA Pan A nie wspomina????????