Na terenie naszego powiatu wykryto ognisko groźnego wirusa

Dodano: 30 listopada 2017; Na terenie Piasków i Cieciszewa w gminie Konstancin-Jeziorna znaleziono cztery martwe dziki. U jednego z nich potwierdzono istnienie wirusa ASF, powodującego Afrykański Pomór Świń.

 – Ruszamy z akcją informacyjną, skierowaną głównie do hodowców trzody chlewnej i osób przewożących zwierzęta. Muszą one stosować się do zasad bioasekuracji, żeby uniknąć rozprzestrzenienia się wirusa do którejś z hodowli – informuje Agnieszka Pindelska z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Wirus ASF nie jest groźny dla ludzi, a jedynie dla dzików i świń. Jednak w przypadku stwierdzenia obecności ogniska wirusa gospodarstwie zajmującym sie hodowlą świń, cała hodowla musi być natychmiast zlikwidowana.

Prawdopodobnie w poniedziałek, kiedy stopnieje śnieg, ruszy wielka akcja poszukiwawcza martwych dzików na terenie powiatu piaseczyńskiego, wspierana przez policję i Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. – Prosimy mieszkańców, którzy znajdą gdzieś martwego dzika, aby natychmiast poinformowali nas o tej sytuacji – apeluje Pindelska. Zapewnia jednocześnie, że martwe zwierzę zostanie zabrane przez służby weterynaryjne bezpłatnie także z prywatnego terenu.

Zgłaszać tego typu wypadki należy pod numerem telefonu 22 737 07 63.

(mb)

Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (4)

xls

Data: 30 listopada 2017, 14:41 To doskonała wiadomość.
Może wreszcie ruszą swoje cztery litery aby zrobić porządek z dzikami.
Wcześniej, za żadne skarby się nie dało, ani odstrzelić, ani odłowić. Megalityczna niemoc.

Mieszkaniec

Data: 30 listopada 2017, 14:56 I wychodzi odlawianie bokiem. Tylko sie worus rozprzestrzenil brawo politycy i radni! Zamiast doplacic mysliwym i zrobic odstrzal a zbadane i zdrowe mieso oddac potrzebujacym to nie ....

?

Data: 1 grudnia 2017, 12:34 \"Prawdopodobnie {na} poniedziałek, kiedy stopnieje śnieg...\" burmistrz zawezwał sołtysów - chyba nie do szukania dzików?

Wiech

Data: 1 grudnia 2017, 22:18 wirus jest dla ludzi nieszkodliwy .. dziki maja swoja naturę
a ludzie wywalaja odpadki w lesie i k/ domów to one korzystaja z tego dobrodziejstwa ... niejeden Pan I Pani kupuje kiełbasę lub szynkę z dzika od znajomego mysliwego ..niby pewna i zdrowa ..hahhahehhahha