Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Sołtysi i strażacy-ochotnicy zarobią więcej. Rada uchwaliła podwyżki

Dodano: 4 czerwca 2018; Sprawa podwyżek dla sołtysów wzbudziła dużo emocji podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. Nie wszyscy byli za.

O zwiększenie uposażeń zwrócili się do samorządu sami sołtysi. Obecnie otrzymują oni miesięcznie 300 zł zryczałtowanej diety plus prowizję od podatku, który zbiorą od mieszkańców swoich wsi. Zgodnie z projektem uchwały uposażanie sołtysów miało wzrosnąć do 400 zł.

- Nie widzę uzasadnienia dla tej podwyżki, sołtys to funkcja społeczna – przekonywała radna Bożena Kwiatkowska, która jest jednocześnie sołtysem Czachówka. Przypominała, że w tej kadencji sołtysi otrzymali już jedną podwyżkę (o 50 zł) oraz że dieta to niejedyne pieniądze, które sołtysi dostają od gminy, bo mają oni także prowizję od zebranego podatku.

Polemizował z nią Zenon Nadstwany, przewodniczący rady i jednocześnie sołtys Krzaków Czaplinkowskich. Przekonywał, że sołtysi muszą z własnych pieniędzy pokrywać na przykład koszty dojazdu do urzędu gminy, gdy trzeba załatwić jakąś sprawę w urzędzie. – Sołtysi dostają grosze – mówił.

Ostatecznie rada uchwaliła podwyżkę (12 głosów „za”, 5 „przeciw”, jedna osoba się wstrzymała). Wejdzie ona w życie od przyszłego roku.

Emocji nie wzbudziła natomiast podwyżka dla strażaków–ochotników. Zgodnie z podjętą uchwałą będą oni teraz otrzymywać 13 zł za godzinę „udziału w działaniu ratowniczym lub szkoleniu” (do tej pory 10 zł).

Mateusz Baj


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (29)

Penu

Data: 4 czerwca 2018, 12:22 Sołtys powinien robić na danej wsi TO czego CHCĄ jej mieszkańcy niezależnie od tego czy mu sie to podoba czy nie!!!! Wkoncu po to jest! a nie wydawać fundusz solecki na to co jemu odpowiada. Jednak prawdą jest ze za dawnych czasów jak wybierali na wsiach sołtysów to patrzyli w duzej mierze na wiek bo \"Im starszy tym bardziej doswiadczony\" SPELNIAJCIE POSTULATY MIESZKAŃCÓW A ONI SAMI BĘDĄ WNIOSKOWAC O PODWYZKI DLA WAS.Pozdrawiam

W Y B O R Y

Data: 4 czerwca 2018, 12:43 Idą wybory !!!!
Panie Zieliński nie rozdawaj tak, nie swojej kasy !

Killzone

Data: 4 czerwca 2018, 13:38
Festiwal wyborczy rozpoczęty.

Marcin40

Data: 4 czerwca 2018, 15:31 Sołtysom się należy.
Podwyżek dla strażaków nie rozumiem.

hmm

Data: 4 czerwca 2018, 15:33 Sołtys ma 300 zł diety, radny - 900 zł. Często sołtys robi więcej dla mieszkańców niż radny. Czy taki sołtys jest 3 razy mniej wart niż radny? Dobry, aktywny sołtys bierze na siebie więcej obowiązków od radnego, bo czuje swą misję.
System diet ryczałtowych ( czy się robi, czy się leży-dietka się należy ) promuje niestety robiących dla innych...mniej. Tu potrzeba chyba dobrej zmiany.

matematyk

Data: 4 czerwca 2018, 16:13 12+5+1=18 gdzie reszta radnych ?

Adso

Data: 4 czerwca 2018, 16:18 \"sołtysi muszą z własnych pieniędzy pokrywać na przykład koszty dojazdu do urzędu gminy, gdy trzeba załatwić jakąś sprawę w urzędzie. –\"
Panie Zenonie mam taką cichą nadzieję że po wyborach nie bedziesz musiał jeździć za swoje do urzędu.

Może kurna immunitet im dać i darmowe przejazdy PKS ?

J OSP

Data: 4 czerwca 2018, 23:09 strażacy ochotnicy? niby za co te podwyżki ? za podpalenia ktore sami powodują i jadą i nie udolnie gaszą pożary ? hahahahaha

jpk

Data: 5 czerwca 2018, 05:43 Jak to ludzie myślą na zapas.
A jak mnie nie wybiorą to stówa się przyda.
Ale sołtysa też można zmienić i co wtedy ?
Sznurek ? Jałmużna ? Bankructwo !

nowy

Data: 6 czerwca 2018, 15:46 Po takich podwyżkach może chętniej będzie się innym sołtysom pracować i może powstaną Wiaty Na Rowery w innych wsiach

hmm

Data: 6 czerwca 2018, 17:05 @Penu - sołtys sam nie może wydatkować funduszu sołeckiego \"na to co jemu odpowiada\"> Decyduje o tym wyłącznie Zebranie Sołeckie. Jeśli gdzieś było inaczej - to złamano prawo, a sołtys sprzeniewierzył się wyborcom.
\"SPELNIAJCIE POSTULATY MIESZKAŃCÓW\" - do apel raczej do radnych i burmistrza, bo sołtys formalnie nie ma żadnych uprawnień w tym temacie, niestety. Ani on, ani sołectwo nie mają przecież żadnej osobowości prawnej.

@jpk - sołtys bez tej stówy jakoś przeżył i przeżyje dalej, chodzi raczej o pewne zasady - vide mój wpis z 4 bm.

w tyle wizji

Data: 6 czerwca 2018, 19:15 Diety dla sołtysów, radnych, strażaków;
Pobory dla burmistrza;
Wyrównanie poborów dla nauczycieli...
uchwala Rada Miejska - wyłącznie Ona.Do hmm

Data: 7 czerwca 2018, 15:46 Oczywiscie ze musi odbyć sie zebranie sołeckie wiem o tym tylko ze na tym zebraniu przedstawiany jest pomysł ktory z góry juz jest zaplanowany i nawet jesli nie spodoba sie mieszkancom to i tak jest realizowany a propozycje ludzi czesto gęsto sa olewane.No ale jakby nie było zebranie sie odbywa no bo takie sa procedury.Nie prawdą jest to ze soltys nic nie moze bo decydujacy wpływ ma burmistrz.......sołtys moze i to duzo trzeba tylko chcieć no i niestety troche sie wysilic nachodzic pozałatwiac. Nie ma nic za darmo.

Mirek

Data: 8 czerwca 2018, 12:45 A niech sołtys zarabia i 3000 byle jego praca była tego warta. Akurat Pani Kwiatkowska nie robi dla Czachówka kompletnie nic więc przynajmniej uczciwie nie upomina się o kasę.

a u nas podwyżki

Data: 8 czerwca 2018, 20:25 PIASECZNO Podczas ostatniej sesji rady miejskiej radny Andrzej Mizerski złożył interpelację, w której zaproponował zniesienie diet, pobieranych co miesiąc przez radnych rady miejskiej

hmm

Data: 8 czerwca 2018, 23:19 @do hmm - tytułem doprecyzowania:
\" na tym zebraniu przedstawiany jest pomysł ktory z góry juz jest zaplanowany i nawet jesli nie spodoba sie mieszkancom to i tak jest realizowany\" ale przed realizacją jest głosowanie mieszkańców i akceptacja tego pomysłu??
Bo to ze z góry jest zaplanowany to nieistotne..

\" a propozycje ludzi czesto gęsto sa olewane.\" - propozycje pojedynczych osób nie mogą by głosowane; pod uwagę brane są wnioski zgłoszone przez min. 15 osób, Radę Sołecką lub Sołtysa. Niegłosowanie poprawnego prawnie wniosku jest zaskarżalne.

\".Nie prawdą jest to ze soltys nic nie moze bo decydujacy wpływ ma burmistrz.......sołtys moze i to duzo trzeba tylko chcieć no i niestety troche sie wysilic nachodzic pozałatwiac. Nie ma nic za darmo.\" - czyli Sołtys ma moc sprawczą poprzez chodzenie? Skąd ten przepis?
To najlepszym Sołtysem byłby...Robert Korzeniowski.

hmm

Data: 9 czerwca 2018, 13:51 @Mirek
A toś mądrze napisał.

schorowany

Data: 10 czerwca 2018, 17:39 czy mocno schorowany sołtys nie powinien zrezygnować z urzędu,czy powinien brać uposażenie nic nie robiąc

hmm

Data: 11 czerwca 2018, 10:12 @schorowany
Jeżeli choroba uniemożliwia wykonywanie obowiązków, to:
= powinien zrezygnować,
- branie pieniędzy jest niemoralne,
- traci na tym sołectwo/

Do hmm

Data: 11 czerwca 2018, 11:22 Widze ze wszystko\" teoretycznie \" wiesz najlepiej ,ale w praktyce niestety wyglada to inaczej.Jak ci zalezy zeby jakis pomysł \" przeszedł\" to sie informuje o zebraniu te osoby ktore napewno go poprą a jak są przeciwnicy to jest to mniejszość😊 a co do \" chodzenia\" sołtysów za jakąś sprawą po urzedach to kazdy inteligentny czlowiek wie o co chodzi ze nic samo nie przyjdzie do nikogo trzeba trochę wysilku w to włożyć i fizycznego i psychicznego!!! A tłumaczenie mieszkańcom którzy przedstawiaja jakaś propozycje ze tego nie da sie zalatwic ze to jest nierealne to nic innego jak zbywanie ich i wprowadzanie w błąd , bo jak sie okazuje wystarczy wykonac jeden telefon w dane miejsce i okazuje sie ze A JEDNAK MOZNA😊😊 nawet nie trzeba udawać sie osobiście

Leszek

Data: 11 czerwca 2018, 16:16 Najpierw zabrali, a teraz dają, a dają ci co najwiecej wczesniej krzyczeli co by im zabrać.

mieszkanka

Data: 13 czerwca 2018, 15:56 Tradycyjnie od wielu lat miasto przeprowadza prace pielęgnacyjne drzew wzdłuż głównej ulicy miasta.
Szkoda że pod drzewami nikt nie sprząta.
Od wielu tygodni zalegają butelki puszki ,papiery.
Czy burmistrz nie ma zaprzyjaznionej firmy która mogłaby spowodować że miasto wyglądało by normalnie.
ZGK już dawno się wypalił !

Mieszkaniec

Data: 21 czerwca 2018, 13:01 Może potrzebna jest młoda krew która ma dużo chęci do działania i jednoczenia środowiska? Czemu w Czachówku nie ma chodników, placu zabaw? Bezpiecznego wejścia do szkoły od drugiej strony i parkingu przy szkole? Jutro zakończenie roku ciekawe czy Straż Miejska znowu przyjedzie jak rok temu żeby wlepić mandaty za złe parkowanie rodzicom którzy przyjechali z dziećmi? Może powinni częściej odwiedzać nas i likwidować np towarzyskie alkoholowe spotkania pod sklepem i przy szkole. Może Sołtysem powinna zostać osoba której zależy żeby wieś była dla mieszkańców i małych i dużych.

Im voldemort

Data: 21 czerwca 2018, 14:09 Witam. Z pewnością jak Pani Kwiatkowska zaznaczyła na radzie gminy w naszej społeczności 90 procent sołtysów prowadzi własne działalności gospodarcze czerpiąc duże zyski. Tytuł sołtysa noszą reprezentacyjnie i na pokaz. Pracownicy przez nich zatrudniani, w celu zanizenia składek podpisują umowy na 1000 a pod stołem dostają 2500 kogo \"oni\" chcą oszukać ?? Władza obywateli ???

Im voldemort

Data: 21 czerwca 2018, 14:16 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Im voldemort

Data: 21 czerwca 2018, 14:19 \"Mieszkaniec\" młoda krew... Arkadiusz Strzyżewski na burmistrza ;)

hmm

Data: 21 czerwca 2018, 19:22 @Mieszkaniec: może nie tyle młoda co aktywniejsza krew, o większej i nie pozorowanej empatii. Bo jakość sołtysa nie od jego wieku zależy.
Słusznie co do alkoholu przed niejednym, niestety, sklepem; również to : Może Sołtysem powinna zostać osoba której zależy żeby wieś była dla mieszkańców i małych i dużych. Czyli dla wszystkich.

hmm

Data: 21 lipca 2018, 09:20 @ Do hmm - \"Widze ze wszystko\\\" teoretycznie \\\" wiesz najlepiej ,ale w praktyce niestety wyglada to inaczej.\" - zdziwisz się, bo jestem starym praktykiem i pragmatykiem.

\"Często sołtys robi więcej dla mieszkańców niż radny. Czy taki sołtys jest 3 razy mniej wart niż radny? Dobry, aktywny sołtys bierze na siebie więcej obowiązków od radnego, bo czuje swą misję.
System diet ryczałtowych ( czy się robi, czy się leży-dietka się należy ) promuje niestety robiących dla innych...mniej. Tu potrzeba chyba dobrej zmiany.- czy się zgadzasz?

mieszkaniec

Data: 21 lipca 2018, 12:57 Wszystko o kant żopy potłuc !
Nie znam ani dzielnicowego,ani radnego do którego mógłbym się o cokolwiek zwrócić.
Burmistrz też mnie olał.