Z ratusza znika tablica upamiętniająca utrwalaczy władzy ludowej

Dodano: 27 wrzeœnia 2017; Rozpoczął się demontaż tablicy ku czci żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która wisiała na ścianie ratusza.

Tablica upamiętniała stacjonujących w naszym mieście żołnierzy Mazowieckiej Jednostki KBW, którzy polegli w walkach ze „zbrojnym podzieniem”. Zawisła na przedniej ścianie ratusza w latach sześćdziesiątych.

W ostatnich latach mieszkańcy coraz głośniej domagali się usunięcia tablicy ku czci „utrwalaczy władzy ludowej” z przestrzeni publicznej. Przypominali, że KBW zwalczało żołnierzy podziemia niepodległościowego i istnienie w naszym mieście takiej tablicy jest ewenementem w skali kraju.

Z demontażu tablicy zadowolony jest Marek Bąk, działacz stowarzyszenia Razem dla Góry i współogranizator szeregu uroczystości partiotycznych w naszym miescie. - Ona nie powinna wisieć w tak ważnym miejscu. Z pewnością w Górze Kalwarii znalazłoby się mnóstwo mniej eksponowanych miejsc, w którym ta tablica mogłaby zawisnąć. Znajdują się na niej przecież także nazwiska poległych żołnierzy, którzy siłą byli wcieleni do KBW - przekonuje.

Jak ustaliliśmy, tablica ma trafić do Instytu Pamięci Narodowej.

(mb)

Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (21)

Arkadiusz Skibiński

Data: 27 wrzeœnia 2017, 12:11 W końcu...

mieszkaniec75

Data: 27 wrzeœnia 2017, 13:16 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

kasia

Data: 27 wrzeœnia 2017, 13:53 Pisownia słowa żołnierzy

Katarzyna Zielinska Stowarzyszenie Rodzin Polska Pamiec i Tozsamosc

Data: 27 wrzeœnia 2017, 14:13 Doskonale ,szkoda tylko za tak dlugo trzeba bylo na to czekac .

Wacek

Data: 27 wrzeœnia 2017, 15:05 Napewno p.Zielińskiemu punktów nie przybędzie !
Za późno .

Brawo!

Data: 27 wrzeœnia 2017, 17:09 Brawo, wreszcie!!!

xls

Data: 28 wrzeœnia 2017, 01:05 Tablica zawisła w 1965 roku, na 20-lecie KBW. W tym samym roku KBW został rozwiązany.
Tablica ulega demontażowi w związku z \"dekomunizacją\"
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1064306,ipn-ulice-ustawa-dekomunizacyjna.html

Rovin& Gretha

Data: 28 wrzeœnia 2017, 16:24 Gdyby nie ustawa dekomunizacyjna tablica wisiałaby dalej. Brawo nareszcie.

czołg

Data: 28 wrzeœnia 2017, 19:49 a co z radzieckim czołgiem ??????????? obok drzewo katyńskie a obok radziecki czołg

expert z pod 40

Data: 28 wrzeœnia 2017, 20:29 Ja tam się nie domagałem! Ja domagałem się ławki pod 40-ką.

08

Data: 28 wrzeœnia 2017, 20:57 I mam tylko nadzieję że po wyborach zniknie burmistrz i wielu,wielu radnych !

molo

Data: 30 wrzeœnia 2017, 10:16 Ciekawe kiedy zniknie tablica upamiętniająca żołnierzy KBW z cokołu pomnika przy archiwum sądowym na terenie byłej J.W. Notabene na tym samym cokole widnieje tablica Ofiar Katyńskich. To jakaś paranoja. Na jednym pomniku \"Ofiary \" i \"kaci\". Jak długo jeszcze?

Kasandra

Data: 30 wrzeœnia 2017, 11:45 OS Najwyższy czas .


Ben

Data: 2 paŸdziernika 2017, 15:52 @ molo
A to już niedługo ! Jak się zmieni burmistrz i reszta utrwalaczy .

nowy

Data: 3 paŸdziernika 2017, 15:20 Mam nadzieję że PIS będzie jeszcze w drugiej kadencji i nie pozwoli żeby rządziła PO w powiecie piaseczyńskim bo to masakra jest.

Urka

Data: 4 paŸdziernika 2017, 08:37 nowy No jest masakra i to już od szeregu lat ale to przecież Pis rządzi więc jak to jest?

Nick

Data: 5 paŸdziernika 2017, 23:10 @Urka Gdzie rządzi? Bo na pewno nie w powiecie. I jakiego szeregu lat?

Urka

Data: 9 paŸdziernika 2017, 09:46 Nick z całym szacunkiem ale przecież to właśnie PIS dzierży władzę w naszym kraju i niestety zamiast zmian na lepsze robi się coraz gorzej .Najlepszym tego dowodem jest nasza Góra Kalwaria .Rezydenci robią co im się tylko podoba .Nie trzymają się żadnych przepisów ,żadnych ustaw ani paragrafów ,są butni i pewni siebie ,rządzą się własnymi prawami i to w dodatku bezkarnie.Tylko może nie wszyscy o tym wiedza bo nie muszą mieć z całą tą watahą do czynienia .Taka jest niestety rzeczywistość ,więc jak to jest tak na prawdę z tymi rządami? Dla mnie nie ma znaczenia nazwa partii rządzącej liczy się przede wszystkim jakość wykonywanych przez tych ludzi ,wzię tych na siebie obowiązków.A tu na każdym kroku rażąca nieuczciwość ,brudy i machlojki .Gdzie jest ten PIS ,że nie reaguje na to bezprawie?

Urka

Data: 18 paŸdziernika 2017, 11:42 Nick ?????

władza ludowa

Data: 5 kwietnia 2018, 01:28 walczyła z sanacją sanacja wróciła widać.

Nikt

Data: 29 czerwca 2018, 00:52 Usuwanie tablic pamiątkowych to duża strata dla poszukiwaczy historii,którzy nie mają czasu ślęczeć w czytelniach i archiwach.Jak tak dalej pójdzie to za 20 lat nikt nie będzie wiedział że w Górze Kalwarii stacjonowało K.B.W.(Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego) ani co to była za formacja.Ale chociaż za 20 lat ludzie będą wiedzieć że wyklęci dzielnie walczyli ale nie będzie wiadomo z kim bo większość pamiątek w przestrzeni publicznej po ich wrogach nie będzie istnieć.Proponuje usunąć jeszcze tablice pamiątkową z nazwiskiem prezydenta Bieruta z kolumny Zygmunta III Wazy w Warszawie(I co z tego że kolumna jest wpisana do rejestru zabytków), potem usunąłbym tablice pamiątkową z tunelu trasy W-Z upamiętniającą Gen.Świerczewskiego ,,Waltera\'\'.Potem przeszedłbym do usuwania budynków np. Budynku Dyrekcji Kolei Państwowych mieszczący się w Warszawie przy ul. Targowej 74, róg ul. Wileńskiej w którym od 1945 roku urzędowała Krajowa Rada Narodowa .Następnie zająłbym się zdejmowaniem tablic upamiętniających walkę Gwardii Ludowej, w Warszawie trochę ich jest.Na koniec zburzyłbym Cytadele Warszawską może komuniści jej nie zbudowali ale Carat też nie był u nas popularny.Kawałek historycznego muru Cytadeli już jest bezpowrotnie zniszczony ale chociaż dzięki temu jest ,,śliczny\'\' wjazd do nowo budowanego muzeum.Na tablicach pamiątkowych często są nazwiska poległych,jak znikną tablice niewielu ludzi wpadnie na pomysł żeby poszperać kim oni byli skąd pochodzili dlaczego zginęli.A może na tablicy było nazwisko twojego dziadka,którego nie znałeś a twoja babka wmawiała ci przez całe życie że był w armii Andersa i zginął pod Monte Cassino.Żyjcie w nieświadomości a ostatni niech zgasi światło.